Drugi najlepszy

Szanowni Państwo!

Nagminnie spotykam wyrażenia typu drugi najlepszy, trzeci najwyższy itp. zamiast, wg mnie, przykładowych: drugi spośród najlepszych, trzeci pod względem wysokości itp. Bardzo mnie to razi. Wygląda mi to na kalki z angielskiego. Czy mam rację?

Pozdrawiam Poradnię

Krzysztof

Szanowny Panie,

trudno jednoznacznie orzec, czy przywołane konstrukcje powstały pod wpływem języka angielskiego, ale niewątpliwie nie są one najszczęśliwsze w polszczyźnie. Zdecydowanie zalecamy używanie wyrażeń, które oddają logikę: drugi pod względem wysokości itd.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski