Dwa tysiące dwadzieścia

Często rok 2020 wymawiany jest jako dwa tysiące dwadzieścia zamiast dwa tysiące dwudziesty. Zastanawia mnie czy ta forma jest błędna i z czego może wynikać jej stosowanie?

W konstrukcji rok 2020występuje liczebnik porządkowy, a zatem jedyną poprawną formą jest: dwa tysiące dwudziesty. Można sądzić, że wyrażenie rok dwa tysiące dwadzieścia pojawia się w wyniku działania tendencji do ekonomiczności, co tutaj polegałoby na ujednoliceniu całej konstrukcji (skoro dwa pierwsze człony: dwa tysiące są liczebnikiem głównym, to i w kolejnych też on wystąpi). Proszę zwrócić uwagę na to, że wciąż (mimo że od początku stulecia minęły już dwie dekady) niektórzy posługują się inną błędną konstrukcją: rok dwutysięczny dwudziesty, w której działa ten sam mechanizm – wszystkie elementy mają taki sam charakter (tu są liczebnikami porządkowymi). Tymczasem, przypomnijmy, w wieloczłonowych liczebnikach porządkowych tylko dziesiątki i jedności są wyrażone liczebnikami porządkowymi, natomiast setki, tysiące i jednostki wyższego rzędu – liczebnikami głównymi. Mówimy zatem: Skręć na trzysta dwudziestym trzecim kilometrze, Zmarł w sto dwudziestym pierwszym roku życia, Był pięć tysięcy trzysta dwudziestym ósmym członkiem organizacji. Oczywiście, nie dotyczy to sytuacji, w której liczebnik nie zawiera dziesiątek i jedności, por. rok dwutysięczny.

Na upowszechnianie się konstrukcji rok dwa tysiące dwadzieścia może też mieć wpływ język angielski.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski