Dwukropek a składnia

Dzień dobry Szanowni Państwo,

intryguje mnie kwestia zapisu w cudzysłowie. Czy: w sprawie wprowadzenia „Instrukcji dokonywania...”, czy też: w sprawie wprowadzenia „Instrukcja dokonywania...”, ew. można by zastosować po słowie „wprowadzenia” dwukropek, a wtedy tytuł instrukcji na pewno byłby mianownikowy, a nie z użyciem innego przypadka? Proszę o zajęcie stanowiska.

Jarek z Lublina

Dwukropek nie zmienia wymagań składniowych rzeczownika odczasownikowego wprowadzenie. Z dwukropkiem czy bez nadal wymaga on dopełniacza. Jeśli przywołany w cudzysłowie tytuł miałby przyjąć formę mianownikową, należy go poprzedzić innym odmiennym rzeczownikiem, np. …w sprawie wprowadzenia dokumentu „Instrukcja dokonywania...”. Por. też: …po przeczytaniu „Pana Tadeusza” (nie: …po przeczytaniu: „Pan Tadeusz”), ale: …po przeczytaniu epopei: „Pan Tadeusz”.

Adam Wolański