Dylemat interpunkcyjny

Kapitanem zespołu zostaje najlepszy strzelec, Heniek. Przed słowem Heniek należy postawić przecinek, czy tez nie?

Ten brak przecinka był liczony jako punk ujemny na konkursie ortograficznym w klasie III.

Jeśli imię (lub nazwisko, lub imię i nazwisko) występuje po podmiocie w funkcji przydawki rzeczownej, przecinek (lub przecinki) jest fakultatywny. Można go umieścić albo opuścić, por.

  • Kapitanem zespołu zostaje najlepszy strzelec, Heniek albo Kapitanem zespołu zostaje najlepszy strzelec Heniek.
  • Wynalazca druku, Jan Gutenberg, urodził się w Moguncji albo Wynalazca druku Jan Gutenberg urodził się w Moguncji.

Kiedy jednak to nazwa własna osobowa stanowi podmiot, a wyraz lub wyrażenie pospolite jest przydawką, to przecinek (lub przecinki) jest obligatoryjny, por.

  • Kapitanem zespołu zostaje Heniek, najlepszy strzelec.
  • Jan Gutenberg, wynalazca druku, urodził się w Moguncji.
Adam Wolański