Dylemat interpunkcyjny

Dzień dobry, będę wdzięczna za wyjaśnienie, czy przecinek w nawiasie jest konieczny: Słyszeliśmy to wyraźnie, bo(,) jak wspominałam, zdemontowaliśmy podwieszany sufit.

Pozdrawiam serdecznie

D.

Przecinek w tego rodzaju sytuacji nie jest konieczny. Nie rozdziela się bowiem zasadniczo przecinkiem sąsiadującego spójnika i zaimka. Przecinek należy postawić przed całym takim ciągiem (tzw. cofanie przecinka):

  • Słyszeliśmy to wyraźnie, bo jak wspominałam, zdemontowaliśmy podwieszany sufit.

Zdania tego typu możemy jednak wydzielić dwoma przecinkami lub dwoma myślnikami, gdy chcemy podkreślić, że są zdaniami wtrąconymi:

  • Słyszeliśmy to wyraźnie, bo, jak wspominałam, zdemontowaliśmy podwieszany sufit.
  • Słyszeliśmy to wyraźnie, bo – jak wspominałam – zdemontowaliśmy podwieszany sufit.
Adam Wolański