Dylemat pisowniowy

Jak zapisywać: gminna rada biznesu, gminna komisja młodzieżowa – wielką czy małą literą?

Pisownia w tym wypadku zależy od kontekstu. Jeśli któreś z przywołanych w pytaniu wyrażeń stanowi nazwę indywidualną (jednostkową) organu danej gminy lub instytucji z nią współpracującej, to takie określenie zapiszemy wielkimi literami, por. np.

  • Gminna Komisja Młodzieżowa w Kamionce informuje, że wybory zarządzone na dzień 19 listopada br. nie będą przeprowadzone.
  • Gminna Rada Biznesu będzie dobrowolnym zrzeszeniem przedsiębiorców prowadzących swoją działalność gospodarczą na terenie gminy Mrocza.

Ale określenia tego rodzaju mogą być również użyte jako wyrażenia pospolite. Wówczas obowiązuje nas pisownia małymi literami, por. np.

  • W całej Polsce powstają gminne rady biznesu, które budują prestiż środowiska lokalnych przedsiębiorców.
Adam Wolański