Dziadów część III

Dzień dobry!
Jestem pracownikiem archiwum filmowego TVP. Mój problem dotyczy tytułu nadanego programowi telewizyjnemu. Brzmi on tak: Adam Mickiewicz. Dziadów cz. III. Wielka Improwizacja Czy nie powinien brzmieć: Adam Mickiewicz. Dziady cz. III. Wielka Improwizacja? Jakie formy są dopuszczalne?
Dziękuję za odpowiedź.
Alicja Kałuska
W spisie treści krytycznego wydania Dziadów, które mam przed sobą, jest Dziady, część III. Druga forma tytułu jest więc poprawna, ale trzeba pomiędzy składniki nazwy wstawić przecinek. Poprawna jest również forma pierwsza, w której dwuczęściowy tytuł został przekształcony w konstrukcję składniową (część trzecia czego? – Dziadów), w związku z czym przecinka nie potrzebujemy. Tego rodzaju konstrukcja jest często używana, występuje nawet w tytułach książek historycznoliterackich, a ze względu na przestawienie członów ma nacechowanie książkowe, w tym kontekście bardzo odpowiednie. Warto zresztą dodać, że częścią tego cyklu dramatycznego Mickiewicza jest Dziadów części III Ustęp.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski