Dzieciak

Chciałabym się dowiedzieć, czy słowo dzieciak użyte w odniesieniu do osoby dorosłej w języku polskim jest słowem uważanym za znieważające? Czy może mieć taki charakter w przypadku, gdy skierowane jest do osoby będącej funkcjonariuszem publicznym, podczas pełnienia przez nią obowiązków służbowych?

Pozdrawiam
Agnieszka Kaszuba
Bez szerszego kontekstu nie rozstrzygniemy, czy nazwanie funkcjonariusza publicznego dzieciakiem było znieważające, czy nie. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że rzeczownik dzieciak, odniesiony do osoby dorosłej, wskazuje na to, że uważa się ją za nierozsądną lub niepoważną. Wyraz ten ma niewątpliwie zabarwienie pejoratywne, używany jest z dezaprobatą lub z pobłażliwością.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski