Dzięki

Szanowni Państwo,

byłabym wdzięczna za odpowiedź na następujące pytanie: dlaczego po słowie „dzięki” w znaczeniu „dziękuję” używamy zaimka w krótszej wersji, np. „Dzięki ci, Kasiu, że mi pomogłaś”, natomiast po tym samym słowie „dzięki” w znaczeniu „coś było możliwe za sprawą kogoś” używamy dłuższej formy tego samego zaimka, np. „Dzięki Tobie zdałem egzamin”.

Będę wdzięczna za wyjaśnienie.

Z poważaniem

Paulina K.

Dzięki w zdaniu Dzięki tobie zdałem egzamin jest przyimkiem, a po przyimkach używamy dłuższych form zaimków osobowych (por. dla ciebie, przez ciebie, wbrew tobie itd.). W zdaniu Dzięki ci, że mi pomogłaś wyraz ten jest – jak podają słowniki – rzeczownikiem (choć zapewne składniowo bliżej mu do czasownika).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski