Dzielenie wyrazów w piśmie

Szanowni Państwo,

Zwracam się z prośbą o ustalenie poprawnego podziału na sylaby (przy przenoszeniu do następnej linijki) wyrazu "grządce" i "gałązka".

Dziecko pisząc dyktando podzieliło wyrazy przy przenoszeniu ich do następnej linii w następujący sposób:

1. na grzą - dce

2. gałą - zki

Nauczyciel potraktował to jako błąd i obniżył ocenę, gdyż poprawnie powinno być podzielone według wzoru: na grząd - ce, gałąz- ki

Czy rzeczywiście dziecko popełniło błąd? Czy może obie formy są poprawne?

Prawdą jest, że niektóre wyrazy można dzielić w polszczyźnie na sylaby na więcej niż jeden sposób, por. np. ko-stka (sylaba otwarta ko-) albo kos-tka (sylaba zamknięta kos-). Należy jednak mieć na względzie i to, że w polskiej ortografii dzielenie wyrazów przy przenoszeniu do następnego wiersza jest oparte nie tylko na kryterium fonologicznym (podział na sylaby), lecz także na kryterium morfologicznym. A w razie konfliktu kryterium morfologiczne jest nadrzędne w stosunku do fonologicznego.

Rekomendowany przez słowniki ortograficzne podział wyrazów przywołanych w pytaniu to: gałąz-ka (gałąz-ce, gałąz-kę) i grząd-ka (grząd-ce, grząd-kę). W obu wypadkach przeniesienie wyrazu do następnego wiersza następuje w miejscu jego podzielności na rdzeń i przyrostek.

Adam Wolański