Dzielimy na sylaby wyraz jedwab

Jak prawidłowo podzielić na sylaby wyraz jedwab: je-dwab czy jed-wab?

Wyraz jedwab może być dzielony na sylaby na dwa sposoby – je-dwab (podział oparty na sylabie otwartej) albo jed-wab (podział oparty na sylabie zamkniętej). Podział na sylabie zamkniętej jest tożsamy z dawną granicą morfemów tworzących to zapożyczenie, por. czes. hedváb ← staroczes. hedvábí ← średnio-wysoko-niemiecki gota-webbi ← germ. *gudwabja (dosł. ‘boża przędza’).

Adam Wolański