Dzień tygodnia + data dzienna

Dzień dobry! Uprzejmie poproszę o wytłumaczenie zasady (nie)stawiania przecinka pomiędzy dniem tygodnia a dniem miesiąca na podstawie poniższego pytania.

Czy, a jeśli tak, to dlaczego powinnam zastosować interpunkcję np. w takim zdaniu: W czwartek (,) 17 sierpnia (,) czeka nas kolejny słoneczny dzień lub czy potrzebny jest przecinek np. w śródtytule: Piątek (,) 11.08?

Profesor M. Bańko sugeruje, aby dzień tygodnia od dnia miesiąca rozdzielać przecinkiem (środa 25 marca ), natomiast prof. A. Wolański pisze, że „„konstrukcji tego typu nie oddziela się zasadniczo przecinkami”.

Z góry bardzo dziękuję,

Jola

Szanowna Pani,

W polskiej interpunkcji tradycyjnie (choć spotkać można wyjątki) nie oddziela się tzw. okoliczników jednorodnych współzależnych. Chodzi tu o takie okoliczniki, które wprawdzie należą do jednej kategorii, lecz charakteryzują się stopniowaniem dokładności jakiejś jednej okoliczności (jeden czas, jedno miejsce, jeden sposób itp.), por. np.

  • Start wyścigu nastąpił w piątek 28 czerwca rano o godzinie 4.
  • Na podwórzu przy studni stało wiadro.

Oczywiście, jeśli w intencji piszącego kolejne okoliczniki są wyraźnym wtrętem, któremu podczas głośnego czytania towarzyszyłby przestanek oddechowy, należy owo dopowiedzenie wydzielić przecinkami, por. np.

  • Nazajutrz, dwunastego marca, był dzień wolny.
  • W głębi, nieco za rynkiem, stała kapliczka.

Interpunkcja przywołanych w pytaniu przykładów również jest uzależniona od intencji piszącego. Jeśli chciałaby Pani w zdaniu podkreślić datę dzienną – niejako wobec niewystarczającej dokładności pierwszego okolicznika – warto zastosować przecinki albo nawet myślniki (jeszcze mocniejsze wyodrębnienie), por.

  • W czwartek, 17 sierpnia, czeka nas kolejny słoneczny dzień.
  • W czwartek – 17 sierpnia – czeka nas kolejny słoneczny dzień.

Podobnie, jeśli data dzienna jest dopowiedzeniem w śródtytule, można zastosować przecinek.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański