Dzień z PTTK czy PTTK-iem?

Szanowni Państwo,

interesuje mnie odmiana skrótowca PTTK. Według słownika ortograficznego i zasady, że skrótowce, które w wymowie zakończone są na akcentowane -a (jak SGH, AK), PTTK nie powinno się odmieniać. Natomiast w „Wielkim słowniku języka polskiego PAN” PTTK występuje jako część mowy nieodmienna lub odmienna (PTTK-u, PTTK-owi, PTTK-iem). Czy można korzystać z obu tych odmian?

Agnieszka

Skrótowiec PTTK (= Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) jest wyrazem dwurodzajowym. W normie wzorcowej, kiedy jest wymawiany jako [pe-te-te-ka], jest nieodmiennym rzeczownikiem rodzaju nijakiego, por. np. Sieć schronisk została dofinansowana z funduszy zakopiańskiego PTTK. W odmianie potocznej polszczyzny występuje ponadto forma wymawiana jako [petetek], która jest odmiennym rzeczownikiem rodzaju męskiego: D., Ms. PTTK-u, C. PTTK-owi, N. PTTK-iem; l.mn. M., B. PTTK-i, D. PTTK-ów, C. PTTK-om, N. PTTK-ami, Ms. PTTK-ach.

W obrębie jednego tekstu lub cyklu publikacji – w zależności od przyjętego stylu wypowiedzi – należy się posługiwać konsekwentnie jedną z omówionych powyżej form skrótowca.

Adam Wolański