Edypowy, nie Edypalny

Jak powinien brzmieć przymiotnik od Edyp? W słowniku ortograficznym (i tylko tam) znalazłem jedynie słowo edypowy (i Edypowy), natomiast w dwóch recenzjach filmowych natrafiłem na takie zdania: w edypalnym motywie zabicia ojca i w tej edypalnej rozgrywce. Wydaje mi się, że ten drugi jest sztucznie utworzony i niepotrzebny, zapytuję jednak: czy potrzebne są dwa przymiotniki mające związek z Edypem, a jeśli tak, co należałoby określać mianem edypowy, a co edypalny?
Formę Edypalny upowszechniają zapewne domorośli tłumacze, oddający w ten sposób angielskie słowo Oedipal. Po polsku mówi się np. kompleks Edypa, a nie kompleks edypalny.
Przy okazji przypomnę, że przymiotniki relacyjne pochodne od nazw osobowych piszemy małą wielką literą, a przymiotniki jakościowe małą. Stąd np. Edypowe córki (czyje?), ale edypowy dylemat (jaki?, będący udziałem np. człowieka XXI wieku).
Mirosław Bańko, PWN