Egzamin do szkoły teatralnej

Dzień dobry, czy w sformułowaniach: „doświadczyłem tego w Szkole Teatralnej”, „zdawać do Szkoły Teatralnej”, „egzamin do Szkoły Teatralnej”, „po zajęciach w Szkole Teatralnej”, „absolwent Szkoły Teatralnej”, „znaliśmy się ze Szkoły Teatralnej” szkoła teatralna powinna być zapisana wielką literą? Wydaje mi się, że nie, choć pewnie (w domyśle) odnosi się do konkretnej uczelni. Czy w wyrażeniu „Krakowska/Warszawska Szkoła Teatralna” zapis wielką literą jest uzasadniony (jako niepełna nazwa)?

Bardzo dziękuję.

Szanowna Pani,

w podanych przykładach wyrażenie szkoła teatralna zostało użyte jako nazwa pospolita, typ uczelni. Nie ma więc powodu, by zapisywać je od wielkiej litery. Wielką literą zapiszemy jedynie pełną nazwę, np. Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jak widać, także zapis wyrażeń: krakowska szkoła teatralna, warszawska szkoła teatralna od wielkiej litery jest błędny. Wyrażenie szkoła teatralna występowało w dawnych nazwach uczelni, np. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna — tu zapis wielką literą jest, jak najbardziej, konieczny.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski