Ekoguru

Czy o osobie będącej guru w dziedzinie eko powinniśmy napisać: eko-guru, ekoguru czy eko guru?
Ja bym jednak użyła formy opisowej: guru w dziedzinie ekologii, gdyż cząstka eko- wskazuje na związek ze środowiskiem (ekostystem, ekoklimat) lub jego ochroną (ekorozwój, ekoturystyka). Nie tworzymy, jak się zdaje, nazw osobowych z tą cząstką (może z wyjątkiem ekoterrorysty) – nie mówimy ekonauczyciel, lecz nauczyciel ekologii; nie mówimy ekopolityk, lecz polityk walczący o ekologię; nie mówimy ekodziałacz, lecz działacz ekologiczny. Dlatego też chyba lepiej niż ekoguru (bo tak należałoby to słowo zapisać) mówić guru w dziedzinie ekologii, choć nie można, że i ekoguru się przyjmie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski