Ekspansywne na

Bardzo proszę o odpowiedź, czy poprawne jest zdanie: „Policjanci zawieźli go na izbę wytrzeźwień”.
Danuta
Owszem, mówimy np., że ktoś udał się na izbę przyjęć miejscowego szpitala, że kogoś odwieziono na izbę wytrzeźwień albo przeniesiono na izbę chorych. Są to rzadsze i nieco potoczne warianty konstrukcji z przyimkiem do. Upowszechnianie się konstrukcji z na w miejsce tradycyjnych połączeń z do zanotowali językoznawcy niedługo po wojnie i słusznie wiązali ten fakt z awansem społecznym dużych grup ludności i tworzeniem się tzw. nowej inteligencji. Niektóre połączenia z na do dziś bardzo rażą, np. zdanie „Dyrektor jest na budynku” prowokuje do złośliwych pytań: „Czy aby nie spadnie?”. Jednak wiele konstrukcji z na już się upowszechniło i musimy je zaaprobować, przynajmniej w języku potocznym.
Mirosław Bańko