Eli

Szanowni Państwo,

znalazłam w Poradni poradę dotyczącą odmiany imienia Eli w wymowie angielskiej /ilaj/. Jak powinna wyglądać odmiana dla hebrajskiej wymowy /eli/?

Pozdrawiam

Eliza Szybowicz

Nazwy własne osobowe zakończone w wymowie na [i] odmieniają się w polszczyźnie zasadniczo jak przymiotniki. W nazwach zakończonych na -li opuszczamy niewymawianą literę -i przed końcówkami -ego, -emu. Przywołane w pytaniu hebrajskie imię będzie miało następujący wzorzec odmiany:

M. Eli

D. Elego

C. Elemu

B. Elego

N. Elim

Ms. Elim

Adam Wolański