Eliminujemy tautologię

Czy to jest poprawne zdanie: „Przenieśliśmy się do historii sprzed 250 milionów lat temu”?

Przywołane w pytaniu wypowiedzenie nie jest poprawne. Zawiera określenia tautologiczne, czyli wyrazy o takim samym lub bardzo podobnym znaczeniu. Przyimek sprzed przyłącza w zdaniu grupę liczebnikowo-rzeczownikową, która określa, ile czasu upłynęło od danego zdarzenia do momentu mówienia. Podobną funkcję pełni przyimek temu oznaczający ‘między tym, że coś się wydarzyło, a momentem mówienia o tym wydarzeniu minął dany czas’. Poprawienie zdania wymaga usunięcia jednego z wyrazów o tożsamym znaczeniu, por.

  • Przenieśliśmy się do historii sprzed 250 milionów lat.
  • Przenieśliśmy się do historii rozgrywającej się 250 milionów lat temu.
Adam Wolański