Emilia

Szanowna Poradnio,
czy w języku polskim imię Emilia może być imieniem zarówno żeńskim, jak i męskim? Niedawno przeczytałem pewną książkę, przetłumaczoną na język polski przez tłumacza o imionach Szymon Emilia i nazwisku Draheim, co trochę mnie zaskoczyło. Do tej pory bowiem myślałem, że jest tylko jedno imię żeńskie, które można nadać (w Polsce – jako drugie) chłopcom, czyli Maria.
W polszczyźnie Emilia jest wyłącznie imieniem żeńskim. Jak podaje najobszerniejszy bodaj słownik imion (www.behindthename.com), także w innych językach imię to jest nadawane wyłącznie dziewczynkom. Być może nazwa Szymon Emilia Draheim jest pseudonimem artystycznym (którego elementy Szymon Draheim są prawdziwym imieniem i nazwiskiem profesora psychologii).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski