Erzacowy

Jak brzmi przymiotnik od słowa  ersatz? Ersatzowy? Ersatzowaty?

Dziękuję

D.

Przymiotnik od rzeczownika erzac (erzatz) dopiero wchodzi do użycia – jest to erzacowy. Nie jest on notowany jeszcze przez słowniki, ale pojawia się w tekstach. Forma erzacowaty wskazywałaby na to, że coś ma jakiś erzac (por. brodaty – 'mający brodę', żonaty – 'mający żonę' itd.). Można by ją interpretować także jako 'przypominający erzac' (jak słoniowaty – 'przypominający słonia', kielichowaty – 'przypominający kielich'). W jednym i w drugim wypadku nie miałaby znaczenia 'związany z erzacem'.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski