Euroameryka albo Laurosja

Jak powinno się pisać i odmieniać geologiczny termin Laurussia? W takiej wersji słowo występuje w Encyklopedii PWN, ale można spotkać różne warianty, stąd moja wątpliwość.

Z poważaniem

Magdalena Grzech

Internetowa Encyklopedia PWN zawiera hasło odsyłaczowe Laurussia, geol. → Euroameryka. Oznacza to, że autorzy opracowania wskazują – jako podstawowe – spolszczone określenie Euroameryka (ang. Euramerica). Współcześnie jednak coraz częściej pojawia się w piśmiennictwie specjalistycznym spolszczona forma Laurosja (ang. Laurussia). To, która forma przyjmie się ostatecznie, pokaże czas. Być może oba określenia – jak to się często w terminologii naukowej dzieje – będą funkcjonowały równolegle. Oba terminy – Euroameryka i Laurosja – zapisuje się jako nazwy superkontynentów od wielkiej litery i odmienia tak jak nazwy własne Ameryka i Rosja.

Adam Wolański