Europa Środkowo-wschodnia

Która pisownia jest poprawna: Europa Środkowo-Wschodnia czy Europa Środkowowschodnia?

Dziekuję i pozdrawiam,
Barbara Pudło
Ta częsta dziś nazwa, o dziwo, nie trafiła jeszcze do słowników ortograficznych. Wprawdzie można w nich znaleźć formę środkowowschodni, ale zgodnie z ogólną regułą powinna ona znaczyć jedynie 'dotyczący środka wschodniej części (jakiegoś obszaru)' (analogicznie środkowoeuropejski 'dotyczący środka Europy, czyli Europy Środkowej'). Mówiąc o Europie Środkowo-Wschodniej nie mamy zaś na myśli krajów środka wschodniej części maszego kontynentu, tylko kraje leżące w jego środkowej i/lub wschodniej części. Pisownia powinna być więc analogiczna np. do Polski południowo-wschodniej, z tą tylko różnicą, że to ostatnie określenie ma charakter doraźny i dlatego jego człon przymiotnikowy jest pisany małą literą.
Mirosław Bańko