Farma Whittmore'ów

Jak odmieniać nazwiska angielskie w liczbie mnogiej zakończone na -y [-i], -e nieme itp.? Czy zgodnie z regułami, które stosujemy do liczby pojedynczej? Np. farma Whittmore’ów, wycieczka z Donne’ami, państwo Wallace’owie – zwykle widuję odmianę z pominięciem -e, więc i bez apostrofów. Mamy małżeństwo Kennedych/Kennedy’ch – a jak brzmi mianownik?
Zacznijmy od końca – poprawna forma dopełniacza liczby mnogiej nazwiska Kennedy to Kennedych (bez apostrofu). Nazwisko to różni się od nazwisk typu Donne czy Wallace – te są zakończone (w wymowie, bo to jest istotne przy odmianie) na spółgłoskę ([n], [s]), podczas gdy Kennedy ma zakończenie samogłoskowe (y). Nazwiska spółgłoskowe (zarówno takie, w których ostatnia głoska jest jednocześnie ostatnią literą, np. Clinton czy Bush, jak i takie, w których po literze oznaczającej spółgłoskę występuje e nieme, np. Done, Tate) odmieniane są według deklinacji rzeczownikowej (w obu liczbach). Nazwiska zakończone na y odmieniamy w liczbie pojedynczej tak jak przymiotniki, a w liczbie mnogiej tak jak rzeczowniki. Szczegółowe zasady podane są w WSO: https://sjp.pwn.pl/zasady/IX-Pisownia-nazw-wlasnych;629595.html.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski