Feminatywy

Jak poprawnie pisać ( rzeczownik, rodzaj żeński) wyrazy: gość, dyrektor, ambasador, psycholog, minister, filolog, kandydat , sportowec, redaktor, malarz , kardiolog, architekt, kierownik, prezydent?

Szanowna Pani,

jeśli pyta Pani o tzw. feminatywy, czyli formy żeńskie nazw zawodów i funkcji, urobione od rzeczowników w rodzaju męskim, to w wypadku wyrazów podanych w pytaniu są one następujące: ambasadorka, architektka, dyrektorka, filolożka, gościni, kandydatka, kardiolożka, kierowniczka, malarka, ministerka (spotykana jest również forma ministra, lecz jest uznawana za mniej poprawną pod względem słowotwórczym), prezydentka, psycholożka, redaktorka, sportowczyni.

Na koniec należy przypomnieć, że niektóre z przytoczonych powyżej form wyrazowych MOGĄ być odczuwane przez część rodzimych użytkowników języka jako nacechowane potocznością (np. dyrektorka, kierowniczka) lub jako wskazujące na małość desygnatu (np. ministerka; przyrostek -ka tworzy bowiem też zdrobnienia w polszczyźnie). Pisaliśmy o tych sprawa wielokrotnie w naszej Poradni. Uwagi te można odnaleźć po wpisaniu w poradnianą wyszukiwarkę słowa kluczowego: feminatywy.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański