Ferneyhough

Pewien wybitny kompozytor brytyjski nazywa się Brian Ferneyhough. Jak odmieniać to nazwisko?
Ważne jest, że nazwisko to wymawiamy [fernihoł]. Jego zakończenie jest więc i w piśmie, i w wymowie identyczne jak Marlborough, które słowniki wymieniają z zaleceniem nieodmienności.
Mimo zaleceń oba nazwiska bywają często odmieniane, bo jest to raczej łatwe, np. DB. Ferneyhougha [fernihoła], C. Ferneyhoughowi [fernihołowi], N. Ferneyhoughem [fernihołem]. Jedynie miejscownik sprawia trudności nie do przezwyciężenia, w tym przypadku pozostawimy więc nazwisko w formie nieodmienionej, zalecam jednak dodać jakiś odmieniany wyraz, np. imię: o Brianie Ferneyhough.
Jan Grzenia