Firma Miasto Stołeczne Warszawa

Szanowna Pani Profesor,

dziękuję za odpowiedź: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Statut-Miasta-i-Gminy-X;18678.html, ale muszę przyznać, że trochę mnie zdziwiła. Z pewnością urzędy miast i gmin są instytucjami, ale co to za instytucja miasto stołeczne Warszawa albo gminaBartoszyce? Zgodnie z taką logiką i tu wyrażenia miasto stołeczne i gmina pisalibyśmy wielkimi literami, a przecież tego nie robimy.

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Istnieje instytucja o nazwie Miasto Stołeczne Warszawa – z własnym REGON-em i NIP-em. Wyrażenia typu gmina Bartoszyce, województwo pomorskie, miasto stołeczne Warszawa mają różne odniesienia – są nazwami pewnych obszarów (wydzielonych administracyjnie), a także instytucji. Napis na tabliczce przytwierdzonej do jakiegoś budynku: Sfinansowano ze środków Województwa Pomorskiego nie zawiera (wbrew temu, co mogłoby się wydawać) błędu, gdyż mowa o instytucji, która dysponuje własnym budżetem, statutem itd.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski