Forma aneksu

Szanowni Państwo,

W dokumentach administracji publicznej ostatnio często stosuje się sformułowanie wymaga formy aneksu, w znaczeniu 'aneksowanie umowy jest wymagane/konieczne', np. Zmiana X nie wymaga formy aneksu, a jedynie akceptacji pisemnego zgłoszenia; zmiana dokumentów wymaga formy aneksu do umowy.

Zastawiam się czy jest to poprawne sformułowanie, czy objaw urzędniczej nowomowy. Intuicja językowa podpowiada mi, że raczej należałaby napisać zmiana wymaga aneksowania umowy.

E.D.

Szanowna Pani,

jak sama Pani zauważyła, wyrażenie forma aneksu w znaczeniu 'aneksowanie' jest typowe dla socjolektu urzędników. Być może stanowi  element większej całości i mieści się w systemie pojęć używanych w administracji i jako takie ma sens. Tego bez znajomości szerszych kontekstów użyć wyrażenia oraz innych słów oznaczających np. typy dokumentów nie mogę jednak stwierdzić.

Na pewno można powiedzieć, że poza językiem administracji wyrażenie to wydaje się niewłaściwe i niezrozumiałe.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski