Forma biernikowa nazwiska na zaproszeniu ślubnym

Dzień dobry,

proszę o poradę odnośnie do odmiany nazwisk: Siwik, Kwiek, Wawrzykowicz na zaproszeniach ślubnych. Czy prawidłowa forma to:

Jakuba Siwiki czy Jakuba Siwika? Lub Szymona Kwiek czy Szymona Kwieka? Państwa Patryka Wawrzykowicz czy Patryka Wawrzykowicza?

Dziękuję.

Klaudia

Zaproszenia ślubne zazwyczaj rozpoczynają się od następującej formuły: XYZ i XYZ wraz z rodzicami zapraszają Szanownego Pana XYZ lub Szanowną Panią XYZ, lub Szanownych Państwa XYZ. Imię i nazwisko osoby zapraszanej przez państwa młodych musi zatem przyjąć formę biernika. W wypadku nazwisk przytoczonych w pytaniu napiszemy: Jakuba Siwika, Szymona Kwieka i Patryka Wawrzykowicza. Jeśli Patryk Wawrzykowicz jest zapraszany z żoną noszącą to samo nazwisko, należy napisać np. Katarzynę i Patryka Wawrzykowiczów.

Adam Wolański