Forma orzeczenia

Szanowni Państwo! Jaś z psem wyszedł czy Jaś z psem wyszli. Dzieci i młodzież wyszli czy Dzieci i młodzież wyszła – proszę o odpowiedź.

Szanowna Pani,

w zdaniu o psie i Jasiu możliwe są dwa rozwiązania: Jaś wyszedł z psem i Jaś z psem wyszli. Pierwsze – gdy uznajemy Jasia za głównego bohatera wydarzenia, a psa za istotę towarzyszącą. Drugie – gdy traktujemy Jasia i psa jako równorzędnych partnerów.

W zdaniu o dzieciach i młodzieży poprawna jest jedynie forma: Dzieci i młodzież wyszli. Występuje tu bowiem podmiot szeregowy, co wymusza użycie liczby mnogiej (wyszli, a nie wyszła). Użycie zaś rodzaju męskoosobowego (wyszli, a nie wyszły) czasownika wynika z tego, że podmiot ma charakter niejednorodny.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski