Forma orzeczenia

 

Forma orzeczenia

23.07.2021

Szanowni Państwo! Jaś z psem wyszedł czy Jaś z psem wyszli. Dzieci i młodzież wyszli czy Dzieci i młodzież wyszła – proszę o odpowiedź.

Szanowna Pani,

w zdaniu o psie i Jasiu możliwe są dwa rozwiązania: Jaś wyszedł z psem i Jaś z psem wyszli. Pierwsze – gdy uznajemy Jasia za głównego bohatera wydarzenia, a psa za istotę towarzyszącą. Drugie – gdy traktujemy Jasia i psa jako równorzędnych partnerów.

W zdaniu o dzieciach i młodzieży poprawna jest jedynie forma: Dzieci i młodzież wyszli. Występuje tu bowiem podmiot szeregowy, co wymusza użycie liczby mnogiej (wyszli, a nie wyszła). Użycie zaś rodzaju męskoosobowego (wyszli, a nie wyszły) czasownika wynika z tego, że podmiot ma charakter niejednorodny.


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!