Forma orzeczenia

Witam, nie chciałbym zajmować czasu, ale nie mogę rozgryźć takiej konstrukcji, gdy mówimy o grupie ludzi w której jesteśmy, np...niektórzy z nas..., część z nas... (bo w angielskim jest zachowana spójność): Część z nas robi inne rzeczy niż mówienie, ale (i tu się rozpada myśl, jeśli używamy czasowników) wypowiedzą się czy wypowiemy się..., zostaną czy zostaniemy...?

Czy są jakieś reguły, które to wyjaśniają?

W polszczyźnie orzeczenie – jako składnik związku głównego – jest częścią wypowiedzenia podrzędną w stosunku do podmiotu. Łączy się z nim ZAZWYCZAJ w związku zgody. Podmiot w formie zaimka niektórzy wymaga orzeczenia w 3. os. l.mn. (por. Niektórzy z nas wypowiedzą się…/ zostaną…). Z kolei podmiot w postaci rzeczownika część wymaga czasownika w 3. os. l.poj. r.ż. (por. Część z nas wypowie się…/zostanie…).

Adam Wolański