Forma rzeczownika król w nazwie orszaku

Dzień dobry,

jeśli piszemy o corocznej tradycji z okazji święta Trzech Króli, to powinniśmy ją zapisywać jedynie w takiej formie: orszak trzech królów? Te nazwy pojawiają się często gdzieś blisko siebie, więc to używanie raz „króli”, a obok „królów” może budzić wątpliwości.

Pozdrawiam

Agnieszka

Zgodnie ze współczesną normą językową forma dopełniacza liczby mnogiej rzeczownika król w znaczeniu ‘monarcha’ ma końcówkę -ów. W dawniejszej polszczyźnie w dopełniaczu pluralis utrzymywała się oboczność dwóch form gramatycznych – króli : królów (wcześniej królew). Owa archaiczna forma fleksyjna jest zachowana współcześnie tylko w nazwie święta, mającej charakter stałego związku wyrazowego, por. (święto) Trzech Króli. W nazwie orszaku występuje zasadniczo forma współczesna: orszak trzech królów (zob. WSO). Oczywiście ze względów stylizacyjnych (archaizacja) można dopuścić oboczną formę tego wyrażenia: orszak trzech króli. Stanowi to uprawnione nawiązanie do nazwy święta. Forma ta jest również licznie poświadczona w uzusie.

Adam Wolański