Formuła powitalna w aplikacji internetowej

Poradnio,

w kontakcie z klientami aplikacje internetowe często zwracają się do użytkownika używając angielskiej konstrukcji: Hi. Jak w tej sytuacji powinien wyglądać odpowiednik takiego powitania w języku polskim?

Witaj, Imię i Nazwisko;

Cześć, Imię i Nazwisko;

Dzień dobry, Imię i nazwisko?

Szczerze mówiąc, żadna z form mnie do końca nie przekonuje. Trudno coś wybrać żeby jednocześnie nie urazić użytkownika i nie być za bardzo poważnym. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Anglo-amerykańskie i polskie wzorce grzeczności językowej nie są nadal – i bardzo dobrze! – tożsame. Dlatego tak trudno o dobre tłumaczenie. Angielskie Hi/Hello jest powitaniem o charakterze nieformalnym. Jego polskim ekwiwalentem jest Cześć. Taka formuła grzecznościowa jest stosowana w polszczyźnie przez osoby, które są w stosunkach rodzinnych, zażyłych lub poufałych. Do takiego powitania można dodać imię (Cześć Adam, ewentualnie: Cześć Adamie), ale na pewno nie imię i nazwisko. Najbardziej neutralna będzie formuła Dzień dobry, ale ona również uniemożliwia użycie imienia z nazwiskiem (nie: *Dzień dobry, Adamie Wolański). Wynika to z tego, że w języku polskim posługiwanie się nazwiskami w formułach adresatywnych nie należy do dobrego tonu. Trzeba zatem ograniczyć się do imion poprzedzonych określeniem Pan/Pani, por. np.

  • Dzień dobry, Panie Adamie!
  • Dzień dobry, Pani Ewo!
Adam Wolański