Formuła rozpoczynająca rozmowę

Proszę o rozstrzygnięcie, która forma jest poprawna i której powinno się używać odbierając telefon od klienta:
1. Jak mogę pomóc?
2. W czym mogę pomóc?
Przez długie lata standardowym pytaniem kierowanym przez pracowników instytucji usługowych do klientów było Czym mogę służyć? Dwie dekady temu zaczęło być ono wypierane przez skalkowane z języka angielskiego W czym mogę pomóc? (ang. Can I help you?). Dziś to ostatnie jest na tyle powszechne, że niewiele (jak można sądzić) osób uważa je za niestosowne bądź niewłaściwe.
Fraza Jak mogę pomóc? nie jest standardowo używana jako element inicjujący rozmowę, za zatem może być odebrana dosłownie – jako deklaracja pomocy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski