Formy liczebnika dwa

Szanowni Państwo, odnoszę wrażenie, że częściej spotkać można w różnych publikacjach liczebnik dwu niż dwóch (dopełniacz) i dwu niż dwom lub dwóm (celownik). Czyżby dwu był „lepszy” stylistycznie? Przyznam się od razu, że od zawsze mówię i piszę dwóch i dwóm, choć mam wrażenie, że akurat one są najbardziej unikane. Mnie natomiast wydają się naturalniejsze w codziennej komunikacji i w piśmie. Jak Państwo to widzą? Z uszanowaniem, Mirek.

Wszystkie formy przypadkowe liczebnika dwa – niezależnie od rodzaju gramatycznego (rodzaj męski osobowy, zwierzęcy i rzeczowy oraz rodzaj żeński i rodzaj nijaki) – mają jednakowy status. Krótko mówiąc: wszystkie są równie poprawne. Nie ma form „lepszych” ani „gorszych”.

Innym zagadnieniem jest frekwencja. Według informacji zawartych w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN forma dopełniaczowa dwu (także w funkcji mianownika-podmiotu w rodz. m. os.) jest rzadsza od dwóch. Należy jednak zauważyć, że te szacunki de facto pochodzą sprzed ponad dwóch dekad. Aby móc orzekać cokolwiek o współczesnych tendencjach w tym zakresie, trzeba byłoby przeprowadzić odpowiednie analizy na zrównoważonym korpusie językowym.

Adam Wolański