Fortuna 1. Liga

Szanowni Państwo

Mam pytanie związane z odmianą nazwy rozgrywek Fortuna 1 liga. Otóż, FORTUNA Online Zakłady Bukmacherskie i Polski Związek Piłki Nożnej przedłużyły współpracę z Pierwszą Ligą Piłkarską. Na mocy podpisanej umowy, rozgrywki będą nosiły nazwę Fortuna 1 Liga. Jak odmieniać nazwę tych rozgrywek? Sami zainteresowani odmieniają tylko dwa ostatnie człony, czyli Fortuna 1 ligi, Fortuna 1 ligą itp.? Czy jest to poprawne?

Dziękuję.
Z poważaniem
Monika M.

Szanowna Pani,

odmiana wieloczłonowych nazw, których elementy są nazwami sponsorów, nie jest skodyfikowana, co oznacza, że sposób ich użycia zależy od zwyczaju. I tak, na przykład w nazwie klubu siatkarskiego Ślepsk Malow Suwałki odmieniany jest tylko pierwszy człon (mecz Ślepska Malow Suwałki), podczas gdy w nazwie Grot Budowlani Łódź odmieniane są dwa pierwsze elementy (mecz Grota Budowlanych Łódź). Nazwa Fortuna 1 Liga (choć, w przeciwieństwie do poprzednio wymienionych, nie odnosi się do klubu, lecz do systemu rozgrywek) rzeczywiście pojawia się w tekstach w postaciach: „Oficjalna strona internetowa Fortuna 1. Ligi”, „Chcesz wylicytować oficjalną piłkę Fortuna 1. Ligi...?” itd. Można tu dostrzec podobieństwo do nazw Tauron Basket Liga czy Energa Basket Liga, w których też tylko ostatni człon jest odmieniany. Zwyczaj ten jest akceptowany (choć zapewne nie przez wszystkich) – można więc uznać, że oddaje normę.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski