Francisco Franco, czy odmieniać?

Drodzy Państwo,
w jednym słowniku znalazłem zapis „Francisco Franco ndm”. Czy nie powinno być jednak tak, że imię odmieniamy zawsze, a nazwisko fakultatywnie (w tym wypadku zwyczajowo nie)? A zatem: D. Francisca Franco, C. Franciscowi Franco…, N. Franciskiem Franco. Zaglądałem do słownika PWN-u, ale widnieje w nim tylko forma generał Franco (bez imienia).
Dziękuję.
Zarówno imiona, jak i nazwiska odmieniamy zgodnie z odpowiednimi zasadami i powinniśmy je odmmieniać, choć czasem odstępujemy od tego. Tak jest np. z nazwiskiem Franco, które na mocy zwyczaju jest nieodmienne. Imię Francisco zaś można odmieniać podobnie jak imię Janko. Imiona obce zakończone na -o często jednak pozostają nie odmienione, gdyż nierzadko pojawia się trudność w odtworzeniu formy mianownikowej, jeśli w tekście występują tylko imiona w przypadkach zależnych, np. forma Bernarda Bertolucciego nie pozwala ustalić, czy imię ma postać Bernard czy Bernardo. Z tej przyczyny można by i w tym wypadku dopuścić nieodmienność imienia. W rezultacie otrzymujemy dwie formy w każdym przypadku gramatycznym. Niżej podaję jedynie formy z odmienionym imieniem, które należałoby uważać za właściwsze: DB. Francisca Franco, C. Franciscowi Franco, N. Franciskiem Franco, Ms. Franciscu Franco.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski