Frawaszi

Słowo frawaszi wg różnych źródeł jest odmienne albo nie. Jeśli zatem je odmieniać, to według jakiego wzorca? Jaką postać będzie miał mianownik liczby mnogiej?
Frawaszi to nazwa pochodząca z języka awestyjskiego (którego używano w starożytnej Persji) nazywająca (w mazdaizmie) wieczną duszę zmarłego. Wyraz ten jest w polszczyźnie nieodmienny, a gdybyśmy chcieli go deklinować, to według wzorca przymiotnikowego (gdyż jest zakończona na -i); wówczas mianownik liczby mnogiej brzmiałby tak, jak brzmi forma podstawowa: frawaszi. Nie sądzę jednak, by przyjął się jakikolwiek sposób odmiany tego słowa, gdyż rzeczowniki zakończone na -i, szczególnie te pochodzące z języków wschodnich, pozostają właściwie nieodmienne (por. sari, safari, harakiri itd.).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski