Frenkiel

Szukając danych o przodkach, natknęłam się na dwie formy odmiany nazwiska Frenkiel, tj. (kogo? czego?) Mieczysława Frenkiela / / Mieczysława Frenkla (D.). Moja rodzina odmienia to nazwisko: rodzina Frenkielów (a nie Frenklów). Która odmiana jest prawidłowa? Proszę o informację, jak należy odmieniać moje nazwisko (w przypadku mężczyzn i kobiet). Czy „Nie ma pana Frenkiela”, czy też „pana Frenkla”? I jak to jest w przypadku pań.
Z poważaniem
Sylwia Frenkiel-Tobjasz
W -el kończącym nazwiska Polaków, które nie pochodzą od rzeczowników pospolitych, przeważnie zachowujemy samogłoskę e. Jest to jednak tylko pewna prawidłowość wynikająca z obserwacji zwyczaju językowego, a nie żelazna reguła, bo choć odmieniamy Lelewela, Lelewelu, to też Wedla, Wedlu.
W związku z tym obie formy odmiany Pani nazwiska są prawidłowe, w razie problemów z wyborem lepiej zdecydować się na formę Frenkiela. Jeśli jest to nazwisko kobiety, nie będziemy go odmieniać (z panią Frenkiel, o pani Frenkiel itd.).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski