GKKFiT

Jaką postać powinien przyjąć skrótowiec GKKFiT w miejscowniku i wołaczu? W Wielkim słowniku ortograficznym PWN (2003) występuje forma Giekakaficie, natomiast w słowniku ortograficznym na stronie https://sjp.pwn.pl/so/GKKFiT;4437233.html jest GKKFicie.

Pozdrawiam!

P.P.

Zgodnie z regułą [227], którą podają oba słowniki, powinno być GKKFicie, podobnie jak Nocie (od NOT). Interpretacja, która występuje w Wielkim słowniku ortograficznym PWN jest przesadna, bo wspomniana reguła dotyczy tzw. skrótowców głoskowych, które zawierają samogłoskę, a tym samym są odczytywane jak wyrazy nie będące skrótowcami (nie literujemy ich, jak tzw. literowców, np. PTTK [pe-te-te-ka]). GKKFiT jest skrótowcem typu mieszanego, ma cechy obu wymienionych typów [gie-ka-ka-fit].

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski