Gdzie mówią najczystszą polszczyzną?

Czy możliwe jest wyróżnienie w Polsce terenów, których mieszkańcy posługują się językiem polskim w formie „najczystszej”, tj. zawierającym jak najmniej terminów pochodzących z języków obcych? I odwrotnie: czy można określić takie miejsca, w których wpływy obcojęzyczne są wyraźniejsze niż gdzie indziej? Interesuje mnie też, czy wspomniane obszary pokrywałyby się z tymi, w których wymowa jest najbardziej pozbawiona różnych naleciałości.
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc
Robert
Panie Robercie,
„czystość” mowy to nie tylko brak naleciałości obcych, lecz także poprawność, brak wulgaryzmów itp. Często mówimy też o „czystości” np. polszczyzny, mając na myśli bliskość do ogólnopolskiego standardu, zatem brak elementów regionalnych i gwarowych. Dziś językowe zróżnicowanie terenów polskich jest niewielkie, co wiąże się z normotwórczą rolą wszędzie docierających mediów. Wprawdzie widać pewne dążenia do zachowania osobliwości regionalnych, ale to raczej folklor.
Można jednak uznać, że na przygranicznych terenach mowa Polaków zawiera więcej zapozyczeń – także w sferze codzienności. Wahałbym się przed przyznaniem któremuś z regionów pierwszeństwa w czystości mowy.
Pozdrawiam
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski