Gdzie się?

Dzień dobry.

Moje pytanie dotyczy pozycji zaimka się w zdaniu w stosunku do czasownika. Wiem, że umieszczanie go po czasowniku jest rusycyzmem, ale dopuszcza się takie położenie zaimka się. Spotyka się coraz częściej sytuacje, w których nie dość, że słowo się jest umieszczone po czasowniku, to jest od niego oddzielone innym słowem. Przykłady: Naszej reporterce udało niedawno dotrzeć się..., znajdujemy rzeczywiście się w ogrodzie..., nie należy spodziewać szybko się... Czy jest to dopuszczalne?

Szanowny Panie,

opisana przez Pana sytuacja może (choć nie powinna)  zdarzyć się jedynie w mowie, gdy nie zawsze udaje się nam  w pełni poprawnie skonstruować wypowiedź. Rozdzielanie zaimka się od czasownika przysłówkami czy też bardziej rozbudowanymi konstrukcjami jest niepoprawne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski