Gdzie skutek, gdzie przyczyna?

W związku z odszkodowaniami dla Polaków od Niemców usłyszałem w radiu, że „Konflikt spowodował zły wybór przelicznika”. Mam wątpliwości, słysząc dość często podobne zdania, czy takie sformułowania są poprawne? Czy nie powinno być: „Konflikt spowodowany został przez zły wybór przelicznika"? A może się czepiam, skoro domyślam się, o co chodziło mówiącemu? Pozdrawiam.
Andrzej Kurowski, lat 47
Bardzo dobrze, że się Pan czepia, bo dwuznaczność tego rodzaju jest prawdziwą plagą naszego dziennikarstwa, które w pogoni za wydarzeniami zapomina nieraz o formie przekazu wiadomości. Gdy za kilka lat ktoś przeczyta w starej gazecie zdanie przez Pana cytowane, może naprawdę nie wiedzieć (w pierwszej chwili), co było przyczyną, a co skutkiem. Dwuznaczność bywa raz uciążliwa, a innym razem zabawna. W jedym z poradników językowych przytoczono kiedyś makabryczny przykład: „Rury podziurawiły dzieci”.
Mirosław Bańko