Gender

W niektórych mediach i środowiskach mówi się o ideologii gender. Czy z punktu widzenia językoznawcy gender ma cechy ideologii?
Gender to – mówiąc w wielkim uproszczeniu – zespół cech przypisywanych kulturowo (nie: biologicznie) kobiecie lub mężczyźnie (inaczej: płeć kulturowa). Jest to nazwa używana w naukach społecznych i nie ma nic wspólnego z ideologią. Wyrażenie ideologia gender ma charakter perswazyjny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski