Generować

Uprzejmie proszę o wskazanie, czy można posługiwać się zwrotem generować przychody, np. w odniesieniu do inwestycji.

Pozdrawiam

JW

Generować coś to stwarzać to, sprawiać, że to występuje. Czasownik ten łączymy z rzeczownikami abstrakcyjnymi (generować koszty, generować popyt itd.), a zatem przychody mieszczą się w zakresie jego łączliwości. Należy jednak pamiętać o tym, że użycia te sytuują się na granicy akceptowalności – są uważane za modne, niepotrzebne, a przez niektóre słowniki kwalifikowane wręcz jako błędne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski