Giacomo czy Giacoma Pucciniego?

Szanowny Panie Profesorze, Życie Giacomo Pucciniego (czy Giacoma)?
Dziekuje i pozdrawiam,
Anna
Problem wynika ze skrzyżowania się ogólnej reguły z praktyką językową. Reguła mówi, że wyrazy, które możemy odmieniać, odmieniać powinniśmy. Doświadczenie praktyczne zaś podpowiada, że samo odmienianie bywa trudne, a forma odmieniona utrudnia odtworzenie formy podstawowej wyrazu. A że praktycyzm dominuje i w języku, toteż we współczesnej polszczyźnie widać wyraźną tendencję do nieodmieniania obcych imion zakończonych na -o.
Opowiadam się za odmienianiem tego imienia (życie Giacoma Pucciniego), lecz konstrukcji życie Giacomo Pucciniego nie mogę uznać za niepoprawną.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski