Gietrzwałd

Jak poprawnie wymówić nazwę Gietrzwałd? Wydaje mi się, że możliwości może być nawet kilkanaście.
Najlepiej powiedzieć [g'ed-żwałt] lub [g'edż-żwałt]. Rzeczywiście, do pomyślenia są jeszcze inne warianty, zależne przede wszystkim od tempa wymowy. Ich liczba wzrasta m.in. z tego powodu, że końcowa spółgłoska ulega ubezdźwięcznieniu w mianowniku i bierniku (przed pauzą). Nie dotyczy to pozostałych przypadków gramatycznych, toteż przed końcówką wypowiemy [d], np. [g'ed-żwałdu].
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski