Głośna praca a głośność pracy

Głośna praca a głośność pracy
18.12.2019
18.12.2019
Mamy terminy: głośna praca i głośność pracy. Powstała dyskusja, że formy: Nie stwierdzono głośnej pracy silnika, Obniżono głośną pracę silnika są z punktu widzenia językowego nieprawidłowe i że powinny być używane formy Nie stwierdzono głośności pracy silnika, Zmniejszono głośność pracy silnika. Ale ww. formy, chodź pozornie identyczne nie są tożsame i w gruncie rzeczy oznaczają co innego.
Zdanie Nie stwierdzono głośnej pracy silnika znaczy ‘nie stwierdzono, że silnik pracuje głośno’. Zdanie Nie stwierdzono głośności pracy silnika ma podobny sens, ale niekoniecznie musi z niego wynikać, że mowa o podwyższonej (np. uciążliwej) głośności. Głośność bowiem ma się tak do głośnego jak np. wysokość do wysokiegowysoki człowiek to człowiek, który ma znaczną wysokość, a nie taki, który ma wysokość w ogóle. Inaczej mówiąc – głośna praca silnika to podwyższona głośność silnika. To pierwsza ważna konstatacja.
Drugie spostrzeżenie dotyczy łączliwości czasowników obniżyć, zmniejszyć – można zmniejszyć głośność, natężenie, wysokość, stężenie itd., nie zaś to, co jest opisywane tymi słowami. Inaczej mówiąc – logiczne jest jedynie zdanie Obniżono głośność pracy silnika, a nie Obniżono głośną pracę silnika (bo pracy się nie obniża).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego