Google

Szanowni Państwo,
mam pytanie dotyczące słowa Google. Czasami jest to ta wyszukiwarka (lub firma) Google (np. „Google miewała problemy z serwerami”), ale często jest to ten Google, w którym się szuka („Google powiedział, że takie słowo nie istnieje”). Jak traktować Google, gdy przed wyrazem nie stoi żadne określenie?
Pozdrawiam,
Maciej Haudek
Problem z tą nazwą jest znany naszej poradni, wystarczy tylko przeszukać archiwum. Chodzi Panu o właściwości gramatyczne tej nazwy: jej rodzaj i liczbę, ale ma to niewątpliwy związek z wymową.
Zasadniczo Google powinno się wymawiać [gugl], częsta u nas wymowa [gugle] wynika pewnie z podobieństwa wyrazu do naszego rzeczownika gogle (mogą tu też działać skojarzenia wizualne, np. dwie literki o w logo firmy mogą przypominać okulary).
Z wymowy [gugle] wynikają formy Googli, Googlami, Googlach. Nazwy tej użyliśmy w liczbie mnogiej, a spotkać się z tym można dość często, np. „Google znalazły tę stronę”.
Wymowa [gugl] stawia nas przed następnym problemem: „Google wyszukała”, czy „Google wyszukał”? Rodzaj żeński przypisujemy tej nazwie na podstawie wyrazu wyszukiwarka, z którym często występuje, napiszemy więc „Wyszukiwarka Google znalazła tę stronę”. Z kolei wymowa wskazuje, że powinniśmy temu wyrazowi przypisać rodzaj męski, np. „Google znalazł tę stronę”.
Wnioski: Mamy trzy możliwości, wszystkie do zaakceptowania, choć pod pewnymi warunkami.
Użycie tej nazwy jako rzeczownika rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej („Google znalazł tę stronę”) nie budzi żadnych zastrzeżeń, w związku z tym należy je uznać za wzorcowe.
Wyrażenia typu „Google znalazła tę stronę” wskazują, że autor miał na myśli wyraz wyszukiwarka, który jednak został pominięty (np. dlatego, że wystąpił już wcześniej). Jeśli tak – formę akceptujemy.
Formy typu „Te Google znalazły coś” można przyjąć tylko w języku potocznym.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski