Górna czy Górny?

Górna czy Górny?
27.09.2009
27.09.2009
Jak to jest, że kobiety o nazwiskach przymiotnikowych nie chcą na ogół ich odmieniać (Halina Górny zamiast Górna, Maria Krzywy zamiast Krzywa), a z drugiej strony nalegają, żeby nazwy zawodów, funkcji itp. miały swoje odpowiedniki żeńskie (wykładowczyni, kierowniczka)? Nie chodzi mi oczywiście o odpowiedź ze stanowiska socjologiczno-psychologicznego, tylko polonistycznego: czy przymiotnikowych nazwisk kobiecych nie należy odmieniać?
Ze stanowiska czysto językoznawczego odpowiedź jest prosta: nazwiska typu Górna można odmieniać, ponieważ da się dla nich wskazać wzór odmiany. Zarazem można ich nie odmieniać, zwłaszcza jeśli nie odmieniają ich same ich użytkowniczki.
Współczesne językoznawstwo nie stroni od wyjaśnień socjologicznych i psychologicznych, a zadane przez Pana pytanie staje się ciekawsze po ich uwzględnieniu. Zapraszamy do lektury książki Marka Łazińskiego O panach i paniach. Polskie rzeczowniki tytularne i ich asymetria rodzajowo-płciowa (PWN, 2006), której autor omawia różne sprawy interesujące dla tzw. lingwistyki feministycznej, samemu bynajmniej nie angażując się po jej stronie.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego